Kui sa arvad, et raamatuklubid on midagi sellist, kus vanaprouad luristavad piparmünditeed ja arutavad sisinal, kuidas mõni tegelane ikka “oleks võinud rohkem pingutada,” siis oleme siin, et see klišee purustada nagu Howard Roark lõhub Ayn Randi romaanis „Allikas” arhitektuurireegleid. See klubi pole mingi tavaline lobisemisõhtu – see on koht, kus on ruumi huumorile, irooniale ja muidugi suurepärasele kirjandusele.
Meie uus raamatuklubi võiks vabalt konkureerida legendaarsete salongidega, näiteks nagu Sylvia Beachi Shakespeare and Company või Dorothy Parkeri kuulsa Vicious Circle’iga. Siin ei hakka me sugugi vähem alla andma – me võtame ette kõige sisukamad teosed, mis kirjutatud, kunsti, kunsti kogumise,disaini ja arhitektuuri teemal, raputame neid läbi filosoofilise sõela ja viskame igale kompromissile irvitava pilgu.
Oktoobris on meie menüüs The Fountainhead ehk Allikas – raamat, mis on põhjustanud nii piiritut imetlust kui ka tigedat moraalset hukkamõistu. Kui Ayn Rand oleks veel elus, kutsuksime ta klubi kohtumisele, et arutleda selle üle, miks altruism on tema silmis pigem nagu hallitus leivaviilul – natuke ebameeldiv ja kindlasti mitte tervislik. Ja Howard Roark? Noh, ta on nagu raamatuklubide maailmas see üks tüüp, kes alati vestlusringi lõhub ja ütleb: „Te kõik olete valesti aru saanud!” Meie jaoks on just see põnevuse algus.
Niisiis, kui sa oled valmis lugema romaani, mis on mõeldud mitte nõrkadele südamega või neile, kes ei taha end oma mugavustsoonist välja lükata, siis Allikas on just sulle. Võib-olla lahkud klubist tunnega, et sinust on saanud eetiline egoist – või hoopis täielik vastane. Üks on kindel: seda raamatut ei saa arutada ilma, et mõni hea naljaga lõpetaks jutu selle üle, kuidas üks arhitekt võiks luua hoone, mis on valmis purustama mitte ainult füüsilisi piire, vaid ka sotsiaalseid norme.
Kohtume keset rahvusvaheliselt tuntuima ja tunnustatuima Eesti-Kanada päritolu filmioperaatori Alar Kivilo ja tema tütre, Põhja-Ameerikas töötava noore fotograafi Saskia Kivilo ühisnäitust „Fotokontakt”, kus näeme nii mõnegi hoone seina, mis muutunud kunstnikule lõuendiks või fotograafi huviobjektiks muul põhjusel, mis annab võimaluse mõelda selle üle, kas arhitekt on suuteline nägema ette seda ja tegelikult mõjutama, kuidas ja millena möödujuad tema maja nägema hakkavad.
Raamatuklubi juhib ja vestlust suunab arhitektuurihuvilne fotograaf ja reisiajakirjanik Silvia Pärmann.
Raamatuklubis osalemine Dokfoto Keskuse tavapileti hinnaga 7 €.
Muuseumikaardi omanikud saavad broneerida 0.- hinnaga pileti sisestades ostukorvis kampaaniakoodi: Muuseumikaart. Üritusele tulles palume esitada Muuseumikaart.